• Czad cichy zabójca

Każdego roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla nazywanym potocznie czadem w Polsce ginie około 70 osób, a co czwarty obywatel naszego kraju myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie?

Tlenek węgla natomiast jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, przez co niemożliwe jest stwierdzenie jego obecności w powietrzu bez specjalistycznego przyrządu pomiarowego. Właśnie z tych powodów czad nazywany jest cichym zabójcą. Powstaje on w warunkach niecałkowitego spalania głównie w urządzeniach grzewczych takich jak piece gazowe czy kominki. Gaz ten jest substancją silnie toksyczną i już śladowe jego ilości we wdychanym powietrzu mogą doprowadzić do śmierci człowieka.

Co zrobić, aby uniknąć zatrucia czadem?

Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

PAMIĘTAJ!!!

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Jak wykryć obecność tlenku węgla naszych domach?

Jak już wspomniano, tlenku węgla nie sposób wykryć przy pomocy zmysłów człowieka. Na rynku jednakże dostępne są specjalistyczne czujki, które zamontowane w odpowiednim miejscu ostrzegą nas przed zagrożeniem i bardzo prawdopodobne, że uratują w ten sposób nasze życie.

Zachęcamy do wyposażania swoich mieszkań w czujki tlenku węgla. Pamiętajmy – czad zabija!