🇵🇱 Dziś, 1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został uchwalony Ustawą z dnia 03 lutego 2011 r., by przywrócić pamięć jak i oddać należną cześć tym, którzy po zakończeniu wojny nie założyli broni, a nadal walczyli o wolną oraz demokratyczną Polskę.

Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 200 tysięcy ludzi, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy.

1 marca to  symboliczna data, nawiązująca do wydarzeń, które miały miejsce  1 marca 1951. , w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. To właśnie tego dnia zostali zamordowani członkowie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka.

Święto to jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Niech ten Dzień będzie wyrazem naszego hołdu dla Niezłomnych.