!!! Należy pamiętać, że nie wszystkie psy i koty biegające luzem potrzebują naszej pomocy!!!

 

W większości przypadków psy mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela. Czynnikiem wskazującym na „bezpańskość” czy „bezdomność” psa nie może być jedynie fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Niekiedy sytuacja ta trwa do tygodnia albo i dłużej.
Dokarmianie psów w okresie godowym (wiosna, wczesna jesień) uniemożliwia zwierzęciu powrót do swojego właściciela.

 

Gmina Wądroże Wielkie zgodnie z Ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, realizuje obowiązek zapobiegania bezdomności zwierząt i opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie na terenie gminy Wądroże Wielkie.

Na terenie Gminy Wądroże Wielkie odławianiu podlegają zwierzęta bezdomne, w szczególności, zwierzęta podejrzane o nosicielstwo chorób lub stanowiące zagrożenie dla otoczenia, a także potrącone przez pojazdy mechaniczne:

 

  • Odławianie zwierząt odbywa się wyłącznie na zlecenie Gminy Wądroże Wielkie przez firmę, z którą mamy podpisaną umowę świadczenie usługi,
  • Odławiane zwierzęta są bezzwłocznie przewożone do Schroniska dla zwierząt, z który gmina ma podpisaną umowę.
  • Zwierzęta chore i potrącone przez pojazdy mechaniczne wymagające natychmiastowej opieki weterynaryjnej zostają skierowane pod opiekę weterynarza, z którym gmina ma podpisaną umowę.
  • Od mieszkańców, którzy zapewniają wałęsającemu się zwierzęciu schronienie oraz wyżywienie (wchodząc tym sposobem w prawa i obowiązki właściciela) zgłoszenie odbioru zwierzęcia jako bezdomnego nie będą przyjmowane

 

Procedura postepowania w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia lub zwierzęcia, które uległo wypadkowi drogowemu na terenie Gminy Wądroże Wielkie.

Art. 9a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, informuje: „osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko zwierząt, straż gminna lub Policję”.

 

Zawiadomić o tym fakcie policję ! 112 lub 997

  1. Policja przyjmuje zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt tj. błąkających się dłuższy czas, okaleczonych, wyglądających na chore, których właściciela nie można ustalić.
  2. Jeśli zgłoszenie dotyczące bezdomnych zwierząt zostanie potwierdzone przez Policję (nie zostanie ustalony właściciel) Policja skontaktuje się z upoważnionym pracownikiem Urzędu Gminy Wądroże Wielkie. Zwierzę zostaje odłowione przez hycla, z którym gmina ma podpisaną umowę.
  3. Zgłaszający zwierzę, podaje miejsce przebywania zwierzęcia i w miarę możliwości współpracuje z Policją do czasu przybycia hycla bądź lekarza weterynarii.

WAŻNE:

  1. Nie zabieraj zwierzęcia z miejsca znalezienia.
  2. Skontaktuj się z opiekunem zwierzęcia (jeśli jesteś w stanie go ustalić np. na podstawie adresówki).
  3. Jeśli zwierzę nie ma żadnych zawieszek umożliwiających kontakt z opiekunem,  zostań z nim i dopiero wówczas zadzwoń na Policję (Pamiętaj! Policja ma dużo pracy, wezwanie powinno być uzasadnione).

II Postępowanie w przypadku zwierząt rannych w zdarzeniach komunikacyjnych

  1. Zwierzęta ranne w wypadkach drogowych na terenie gminy należy zgłaszać do Urzędu Gminy Wądroże Wielkie na numer: 76 877 43 23 w godzinach pracy urzędu. Po godzinach pracy Urzędu Gminy, w dni świąteczne oraz dni wolne od pracy ranne zwierzę w wypadku drogowym należy zgłaszać na numer tel. 603 435 016.
  2. Jeśli do wypadku została wezwana Policja lub Straż Pożarna, wówczas zgłoszenia dokonają wezwane służby i uruchomiona zostanie odpowiednia procedura.
  3. Zwierzę zostanie przekazane weterynarzowi, z którym gmina ma podpisaną umowę, następnie przewiezione do schroniska, jeśli nie zgłosi się właściciel.
  4. Samodzielne dowiezienie zwierzęcia do innej przychodni weterynaryjnej lub innego schroniska, niż te z którymi Gmina Wądroże Wielkie ma podpisane umowy skutkuje przejęciem na siebie całkowitej odpowiedzialności za zwierzę, w tym również odpowiedzialności finansowej.
  5. Zwierzęta dzikie objęte są pomocą wyłącznie w przypadku zdarzeń drogowych.

Uwaga: W przypadku, kiedy w wyniku zdarzenia zwierzę straciło życie, nie wzywa się weterynarza. Postępowanie w przypadku padłych zwierząt różni się od postępowania ze zwierzętami rannymi – przepisy prawa przewidują, że za udzielenie pomocy zwierzętom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych leży po stronie gminy, natomiast za uprzątnięcie zwłok zwierzęcych odpowiada właściciel/zarządca nieruchomości, na której zwłoki się znajdują.

III Zwierzęta padłe na drodze

W przypadku zwierząt padłych na drodze, zgłoszenie należy kierować do odpowiedniego zarządcy drogi:

  • drogi wojewódzkie – Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich tel. 71 391 71 00
  • drogi powiatowe – Zarząd Dróg Powiatowych w Jaworze tel. 76 870 74 70
  • drogi gminne – Urząd Gminy Wądroże Wielkie 76 887 43 23 w godzinach pracy urzędu.

Po godzinach pracy, w dni świąteczne oraz dni wolne od pracy zgłoszenia należy kierować na  Komisariat Policji w Jaworze, tel. 47 87 452 00.